Portreede tegemine pole tänavafotograafias eestlase jaoks just esmavalikus, kuid ometi pakub see palju põnevaid nüansse. Teatuid nippe teades aga võid avastada enda jaoks väga värvikireva maailma.
Tänavafotograafia hõlmab endast enamasti siiski inimeste või inimtegevuse jäädvustamist. Tänavaportree puhul on see lähenemine veidi intiimsem, kuna sihikule on võetud eraldiseisev persoon või persoonid.
Tänavaportree on eelkõige foto, mis on tehtud avalikus ruumis võõrast inimesest. Vahel tuleb ette olukordi, kus on kaheldud, kas see üldse tänavafotograafia alla liigitub. Õnneks siiski enamik fotograafe võtavad seda tänavafotograafia ühe alamliigina.
Portreid saab teha nii candid (subjekti enese teadmata pildistamine) stiilis kui ka luba küsides. Üks tuntumaid tänavaportree tegijaid on Bruce Gilden, kelle stiil on ilma loata kaamera inimesele väga lähedale suunata, mille poolest tema fotod väga paljuski eristuvad. Samuti on tuntud portreede tegija Diane Arbus, kes on teinud näiteks ikoonilise kaksikute pildi, aga samuti veel mitmeidki põnevaid portreesid. Diane stiili läheneb rohkem võib-olla dokumentalistikaga, kus ta portreteerib inimesi kellega ta enda eluteel kohtus. Samas aga kui vaadata ringi tänavafotograafia maailmas, siis on väga palju toodud teda välja kui väga hea näitena just tänavafotograafia žanris. Ajalooliselt võime veel tuua mitmeid näiteid, kus fotograafid on ühel või teisel viisil leidnud põnevaid viise tänavaportreede jäädvustamiseks nt Vivian Maier, William Klein, Helen Levitt.
Kuigi võõrale inimesele lähenemine võib olla esmalt hirmus või ebameeldiv, pole see sugugi mitte veider tegevus. Ausa ja lugupidava suhtumisega foto jaoks loa küsimine ei tohiks üldjuhul olla keeruline, kuid teatud võtteid kasutades peaks see lihtsamini õnnestuma.
Siin on nipid, mida teha, et saada võõralt inimeselt põnev tänavafoto:
- Loo kiirelt esimene kontakt. Ära hakka kõhklema, et kas ikka tasub pöörduda. Kui inimene tundub sinu jaoks huvitav, mõtle sellele miks sa teda soovid pildistada ja pöördu kohe tema poole. Esimese kontakti saad kergesti silmsidet luues ja naeratades.
- Selgita, miks sa fotot soovid. Anna teada, kui sulle midagi ta juures meeldib või selgita mille jaoks sa fotot soovid. Võõralt inimestelt foto küsimine peaks olema nagu komplimendi tegemine. Kui inimesed saavad aru, et tegemist pole pahatahtliku sooviga, siis nad on üldjuhul nõus ja teinekord meelitatudki, et teda märgatud on.
- Juhenda modelli. Vahel võib inimene olla segaduses ega tea mida kaamera ees teha, seega juhenda teda – suuna mõne tausta juurde või lase tal kuhugi suunas vaadata, žestikuleerida vms.
- Suhtle temaga. Keelatud pole ka temaga samal ajal rääkida. Küsi temalt huvitavaid küsimusi: näiteks kust ta pärit on, millega tegeleb või kuidas päev läinud on. Nii saad samal ajal huvitavaid emotsioone pildile püüda.
- Proovi erinevaid võttenurki. Kui oled juba tänaval kõndiva huvitava inimese nõusse saanud, siis proovi teha võimalikult palju erinevaid pilte. Katseta erinevaid taustu või mängi valgusega, samuti võid proovida ka välguga pildistamist.
- Näita talle tulemust või saada foto. Hea kontakti säilitamiseks võid ka talle ekraanilt fotot näidata, nii saab ta lõpptulemust näha ja kohe ka tagasisidet anda. Inimestele tihti pigem meeldivad enda fotod ja seetõttu võid ka parema tagasiside mõttes talle mälestuseks foto saata. Kuna inimesed teevad endast ka tihti just sotsiaalmeedia populaarsuse tõttu pilte, siis kasutatakse ka selliseid pilte sealsetel platvormidel. Vahetage kontakte, nii saad talle foto saata ja tema omakorda sind pildi all ära märkida.
- Täna teda. Alati tasub pildile jäänud modelli tänada. Isegi kui sa algul luba ei küsinud, aga pilti tegid ja ta seda nägi, siis tänamine näitab, et sa olid siiski viisakas ja austasid teda. Kui luba küsisid ja foto said, tasub ikkagi tänada, kuna ta võttis oma muude toimetuste vahelt sinu jaoks siiski aega.
- Ole valmis ka eitusi vastu võtma. Mitmed fotograafid soovitavad proovida väljakutset koguda võõrastelt 10 eitavat vastust. See ei pruugigi nii lihtne olla, kui esmapilgul tundub. Samas aga õpid sellega üle saama hirmust keelduvate vastuste suhtes. Arvesta aga sellega, et sa võid inimest valel ajal tülitada või ta lihtsalt ei soovi pildile jääda. Aktsepteeri tema soovi ja liigu edasi, võib-olla leiad juba järgmisel tänavanurgal veel põnevama persooni.
- Pildista, pildista ja veelkord pildista. Mida rohkem sa pöördud inimeste poole pildi saamiseks, seda enesekindlamaks muutud. Võõrastele lähenemise hirm ei lähe ära üleöö, aga mida rohkem sa seda teed, seda paremini oskad inimestele läheneda ja portreesid teha. Praktiseerimine arendab ka sinu pilditegemise oskust ja seevõrra arened ka fotograafina.
- Naudi protsessi. Ära viida aega pärast pildi tegemist piltide vaatamisele, vaid naudi protsessi ja tee võimalikult palju pilte. Kui sa teed seda, mis sulle meeldib, paistab see ka välja ning inimesed reageerivad sellele ka positiivsemalt.
Samuti saab häid nippe Youtube´ist, näiteks on teinud selleteemalisi videoid Brian Llyod Duckett, Frederik Trovatten, Jamie Windsor ja Mikaël Theimer (TED Talk).
Vaata lisaks ka pilte, mis tehtud Kuressaare tänavafotograafia laagris SIIT. Lisaks tänavaportreede pildistamise ülesandele, pidid laagrilised pildistama analoogkaameratega, mis osutus vahvaks väljakutseks ning emotsioone jagus kõigil.