11 teemat, millele alustava tänavafotograafina tähelepanu pöörata

Tänavafotograafia on üldiselt algajale väga leebete nõudmistega. Ei ole vaja kallist fotoaparaati või erilisi objektiivi, ei ole vaja stuudiovarustust ega meeskonda – haara kaamera ja astu uksest välja.

Siiski, kui see maailm on sinu jaoks uus ja alles “proovid varbaga vett”, on suur tõenäosus, et sa teed veel tükk aega omale selgeks, millega on tegu ja kuidas sellele žanrile läheneda.

Et sind õiges suunas liikuma aidata, panin kirja 11 teemat, mida tasuks enne pildistama asumist enda jaoks läbi mõelda.

1. Kanna alati kaamerat Kaasas

See on kõige ilmselgem asi, aga samas kirjeldab kõige paremini ühe tänavafotograafi mõttemaailma. Jäädvustamist väärt hetked ei hüüa tulles, vähim, mis sa teha saad, on nendeks valmis olla.

Mikk Olli, Boston, Chinatown.

2. Varu kannatust

Sa ei pildista stuudios ja sul pole kontrolli selle üle, mis tänaval toimub. Kui sa leiad põneva asukoha, hea valguse, ideaalse tausta vms ja soovid, et õiged elemendid kokku langeks, võid oodata tunde või tulla tagasi mitu päeva enne, kui soovitud tulemuse saavutad. Samuti võib olla päevi, kus kulutad tunde ühtegi fotot tegemata. See käib tänavafotograafia juurde. Kui lõpuks tabad selle õige hetke, siis oli kogu otsimine vaeva väärt.

3. Pildista eelkõige enda jaoks

Mõtle enda jaoks läbi milliseid pilte ja miks sa jäädvustada soovid. Mis köidab sind fotograafia juures? Mis teeb tänavafotograafia sinu jaoks eriliseks? Mõnikord on tore ka niisama õues klõpsimist harjutada, aga teadlikult pilti otsides jõuad kiiremini põnevamate tulemusteni.

4. Ära karda tänaval inimesi pildistada

Ära hoia ennast tagasi. Isegi kui sind märgatakse, võid saada väga hea foto. Ole aus ja sõbralik. Kellelegi tänaval lähenedes võid juba mõne nalja või komplimendi igaks juhuks ette valmistada. Kui varjatult pildistamine tundub kahtlane, siis küsi luba. Halvim, mis saab juhtuda on, et sulle öeldakse ei. Arglikkust on pildilt tunda.

Mikk Olli, Boston, Downtown.

5. Lihtsusta enda jaoks pildi tegemist

Kontrolli üle kaamera seaded enne pildistama minemist. Algajana piisab automaatsest fookustamisest, aga jälgi, et fookuskaugus oleks piisavalt suur, et võimalikult palju fookusesse jääks ja säriaeg oleks piisavalt kiire jäädvustamaks liikumist tänaval. Paljud tänavafotograafid valivad päise päeva ajal ava F8 ja säri vähemalt 1/250. Õhtul pimedas pead aga teadlikumalt jälgima, et mis säriga sa mis liikumist püüad.

Kasutades fiksobjektiivi jätad enne päästikule vajutamist ühe valiku tegemise enda jaoks vähemaks. Ajapikku õpid ka ette nägema, mis kaardisse mahub. Kui sul on juba kaamera, millel on suumobjektiiv, siis erinevaid fookuskauguseid saab proovida, kui teibid oma objektiivi näiteks ajutiselt üheks päevaks kinni kindlal fookuskaugusel.

Kerget varustust on lihtsam kaasas kanda. Pildista kasvõi telefoniga või pisikese “seebikarbiga” – mõlemad teevad tänapäeval piisavalt hea kvaliteediga pilti. Suur ja raske profivarustus muudab jalutamise ebameeldivaks ja tõmbab rohkem tähelepanu.

6. Õpi tundma oma kaamerat

Tänaval pildistades on kõik muutujad sinu kontrolli alt väljas. Selleks, et fotole tabada hetk, kus erinevad elemendid soosivalt kokku langevad, on väga vähe aega. Et mitte koperdada tehniliste takistuste taha, peaks kaamera seadistamine tulema igas olukorras automaatselt.

Näiteks järgneva foto puhul paar sekundit varem polnud seal isegi olukorda, mida pildistada, lihtsalt jalakäija kõnniteel. Naisterahvas juhtus õiges kohas vaid hetkeks kummardama ning kõik oligi möödas sekundiga. Kui oleksin pidanud kaamerat seadistama, oleksin fotost ilma jäänud.

Mikk Olli, Tallinn, Balti jaam.

7. Võta aega, et tutvuda oma keskkonnaga

Märka valgust, varje, detaile, värve, taustasid ja kompositsioone. Otsi võimalusi, kus erinevad elemendid langevad huvitavalt kokku. Mida rohkem käid pildistamas samades kohtades, seda paremini oskad seal põnevaid kokkulangemisi ette näha.

8. Pildista vähem, aga rohkem

Kui sa just ei harjuta ega õpi kaamerat tundma, siis ära pildista igat suvalist asja. Tehnika võimaldab meil praktiliselt kuludeta lõputult pilte jäädvustada. See tähendab ka, et tekib väga palju müra. Proovi pildistamist ja analüüsi seda oma silmadega. Kui on aru saada, et ilmselt head fotot ei saa, siis pole mõtet ka päästikule vajutada.

Kui leiad aga potentsiaalse põneva hetke, siis tee sellest palju pilte, muuda vaatenurka, pildista detaile ja üldplaani ning proovi tabada õiget ajastust. See annab sulle võimaluse kodus arvuti taga parima välja valida.

9. Proovi näha oma fotosid vaataja perspektiivist

Mis infot su foto kannab? Kuidas teised võiksid sellest aru saada? Kas see lugu, mis sina fotograafina edasi tahad anda tuleb pildilt välja tausta teadmata? Unusta oma emotsioonid pildistamise hetkest ja analüüsi pilti ennast. Mõnikord on selleks hea anda aega ja tulla tagasi oma fotosid vaatama nädalaid või kuid hiljem.

Mikk Olli, Tallinn, Viru tänav.

10. Õpi olema enesekriitiline

Tänapäeval on kõigil taskus pädevad (telefoni)kaamerad. Ainuüksi Instagrammi postitatakse päevas üle 100 miljoni foto. Isegi kui rääkida ainult tänavafotograafiast, on ka selle fotožanri populaarsus plahvatanud. Enne, kui postitad, võta hetk, et kõigepealt ise analüüsida ja küsi ka mõnelt sõbralt tagasisidet.

11. Eksperimenteeri

Katseta palju, et leida endale sobiv tehnika ja temaatika. Pildista näiteks päeval ja öösel, kaugelt ning lähedalt. Proovi erinevaid kaameraid ja fookuskauguseid. Ning mis kõige tähtsam, ära unusta seda nautida!