Fotomäng: #värv

Uue teema idee tuleb fotogrupis jagatud fotograaf Leonio Berto töödest ja see on #värv. Fotol peaks olema ühte värvi detail mis loob pildi, näiteks kollane jakk või üks fotol domineeriv värv, näiteks punane.

Värv on kahtlemata tänapäeva fotograafias üks olulisemaid komponente. Enam kui pool sajandit pärast fotograafia leiutamist tehti peaaegu ainult must-valgeid fotosid, mis tähendas, et salvestati vaid valguse hulk, mida mingi objekt peegeldas. Mõnikord lisati fotodele värvid hiljem lihtsalt koloreerimise teel. Esimese värvifotoga sai hakkama James Clerk Maxwell 1861. aastal, kui ta suutis jäädvustada mustrilise paela ja hiljem seda värvilisena näidata. Tegu polnud siiski päris ühe värvifotoga, vaid kolme eraldi tehtud mustvalge pildiga, millest igaüks oli tehtud läbi erinevat värvi filtri (punane, roheline, sinine). Et tehtud pilti hiljem värvilisena vaadelda, kuvati see läbi kolme vastavat värvi laterna seinale. Kuigi värvilise kujutise tekkimine oli paras juhus (kasutatav emulsioonimaterjal oli piiratud ulatusega) ja Maxwell ei jäänud tulemusega rahule, pani see eksperiment ometi aluse värvifotograafiale.

Tänapäeval ilmselt enam fotograafiat ilma värvideta ette ei kujutagi. See mõjutab nii foto tonaalsust kui kogu pildi sisu. Värv paneb foto justkui elama.

Siin on valik parimatest fotodest, mis #värv fotomängus välja valiti.

Airi Leon, Tartu 2020. Fotomängu võitja.
Ene Põllupüü
Robert Kask, India 2019.
Tiina Sammelselg “Draama”. Tartu 2018.
Liina Uuetoa
Reelika Vilt, Tallinn 2019.
Toivo Vallimaa “Vaikelu”. Montepulciano 2010.
Eiliki Pukk