Fotograafias kohtab tihti väljendeid, mis seotud jahipidamisega (tulistama, sihtima, jahtima). Kuid samas on ka kindlasti kõrvu jäänud väljend – fishing ehk kalastama. Kas tegu on üksnes slängiga või peitub nende terminite taga midagi rohkemat?
Kuigi esmapilgul võiks arvata, et tegemist on sama tähenduslike terminitega, siis asja põhjalikumalt uurides selgub, et need on täiesti eraldiseisvad tänavafotograafia teemalised väljendid.
Millega siis on tegu?
Tänavafotograafia kontekstis nimetatud väljendi kuulmisel ei teki meil arvatavasti seda küsimust, sest mõistame ju mida sellega öelda soovitakse. Aga, et asi veelgi selgem oleks, siis vaatame nende terminite sisu eraldi.
Tänavafotograafia ühiseks nimetajaks mõlema väljendi korral on taktika, mida kasutatakse piltide jäädvustamisel.
Fishing ehk kalastamine
Selline lähenemine sobib inimestele, kes ei soovi liigset tähelepanu või ei tunne ennast veel tänaval pildistades mugavalt. Kuna kaamera suunamine võõra inimese poole võib tekitada tihti sisemist ebamugavust, siis liigse tähelepanu vältimiseks on mõistlik otsida endale koht, kus siis mugavalt ümbruskonda jälgida ja pildistada. Taktikaliselt tähendab see suuresti huvitava tausta otsimist ning ootama jäämist. Tänavafotograafil on sellise taktika kasutamisel juba ettekujutus ehk pilt peas valmis ning ei jää muud üle, kui oodata peategelast, kelle kohaliolek paneb pildi kõnelema ;). Illustreerivalt võiks seda kirjeldada kalapüügi kontekstis selliselt, et kalamees otsib sobiva koha ning viskab õnge vette ja ootab. Sarnaselt kalapüügile ei pruugi alati seda oodatud tulemust saabuda, aga kui saabub, seda suurem on rõõm ning vahel võib isegi nii näkata, et ei oskaks isegi seda unistada 😀
All olevad fotod on sündinud just selliselt, et eelnevalt otsisin tausta ja siis ootasin ning jälgisin mis toimumas. Lissaboni trammi akendest sai palju erinevaid pilte, kuid endale meeldisid vaid mõned.
Hunting ehk jaht
Jahi all mõeldakse ennekõike ringi liikumist ja soovitava saagi varitsemist. Kogenud jahimees tunneb hästi keskkonda, kus ta liigub ning teab ka loomade käitumisharjumisi ja kombeid. Kõike seda arvesse võttes kujundab jahimees sobiva strateegia ning valib välja marsruudi, mis pidi liikuda. Selline lähenemine on tihti omane kogenud tänavafotograafidele ning eeldab kiiret reageerimist ning kaamera head tundmist. Selleks, et saavutada maksimaalselt head tulemused on vaja teha eeltööd. Mida paremini tunned enda territooriumi ning tead olenevalt ilmast ja kellaajast valguse liikumist, seda paremad tulemused sa saavutad. Huvitavate tänavafotograafia piltide saamisel ei mängi rolli üksnes inimesed, kes pildile sattuda võivad vaid väga suur osa on valgusel ja keskkonnal ehk taustal. Pühendunud tänavafotograaf on enda peas ära kaardistanud kohad ning teinud märkmeid selle kohta, milline valgusest tekkiv efekt või põnev taust väärib jäädvustamist.
Näited jahipidamisest.