Kevadine fotojalutus Soomes

Eesti ja Soome tänavafotograafid. Foto: Andra Hamburg

Sel korral viis tänavafotograafide jalutuskäik üle lahe Soome, kus tutvusime kohaliku skeenega ja saime pildistada Helsingi tänavatel.

Varahommikune laevareis viis meie 12-pealise seltskonna Helsingisse, kus vaataamata vaiksele ja veidi vihmasele päeva algusele olime täis põnevust ning kaamerad pildistamiseks valmis. Otsustasime päeva alguses natuke jalgu säästa ning hankisime endale ühistranspordi päevapileti, et ikka jõuaks sellest päevast maksimumi võtta. Esimene peatus Kallio, mis on linnaosa Helsinki kesklinna lähistel, kuid tuntud just oma mitmekesisuse poolest. Kallio on traditsiooniliselt olnud tööliste piirkond ja säilitab endiselt osa oma ajaloolisest võlust. Piirkonnas on palju vanu kivimaju, mis loovad ainulaadse atmosfääri. Oma olemuselt võiks kohati seda kanti võrrelda meie Telliskivi ja Kopli piirkonnaga, kus vanadesse hoonetesse kerkivad uued ja põnevad kohad.

Tunnike hommikuste tegevuste jäädvustamist ja piirkonna avastamist tõi grupi taas kokku ning edasi võtsime suuna juba kesklinna, kus oli kõigil vaba voli ringi liikuda ja ümbruskonda jäädvustada. Olime teadlikult fotojalutuseks valinud 30. aprilli, sest tegemist on soomlaste rahvuspühaga Vappu aato (eelõhtuga) ning seda tähistatakse väga suurejooneliselt. Tegemist on kevade alguse ja töörahvapühaga, mis lisaks on aastatega saanud ka üliõpilas- ning linnarahvapühaks. Ühesõnaga üks suur ja tähtis päev soomlaste kalendris. Traditsioonideks on vappu riietus, õhupallid ja mullijoogi nautimine koos sõpradega. Seda kõike saate juuresolevatelt piltidelt ise näha.  

Pärastlõunal kogunesime Helsingi Oodi raamatukogus, et tutvuda sealsete tänavafotograafidega ja kohaliku tänavafotomaastikuga. Muidugi leidsime nii kokkupuutepunkte kui ka mõningaid erinevusi. Näiteks pole Soomes ühtset fotokogukonda nagu meil on välja kujunenud, pigem tegutsetakse üksi või väiksemates gruppides. Ühise huvi teemal jagunuks juttu veelgi kauemaks, kuid otsustasime siiski ka koos väikese jalutuskäigu teha ja vappupüha tähistamist tänavatel jäädvustada.

Inimesi oli tänavatele juba õhtuks kogunenud rohkesti ning melu oli palju. Paraku vappu haripunkti ei jõudnudki me ära näha, kuna tagasisõit laevaga ootas meid ees. Kindlasti andis selline fotoreis aga nii algajatele kui ka juba kogenumatele värsket silmavaadet uues keskkonnas ning võib-olla ka uusi mõtteid ja lähenemist tänavafotograafiale.

Alati on sellistele sündmustele oodatud ka uued fotohuvilised, keda tänavafotograafia natukenegi huvitab. Järgmine võimalus selleks on juba augustis, mil toimub Lätis tänavafotolaager.

Reportaaž tänafotograafide tegemistest Soomes;

Vaata ka galeriid tulemustest: