Kuidas mõelda nagu tänavafotograaf?

Briti fotograaf Matt Stuart püüab oma raamatus „Mõtle nagu tänavafotograaf“ („Think like a street photographer“) sellele küsimusele vastuseid leida.

Foto: Matt Stuart/tootja

Stuarti nõuanded on väga lihtsad ja loogilised. Oleme nendele teemadele ilmselt vähemalt korra varem mõelnud, ent need ei pruugi tänavatel jalutades alati pähe tulla. Värvikate näidete ja rohkete piltide näitel annab fotograaf edasi neid nippe, mida ta ka ise pildistades järgib.

Igast peatükist saab kaasa võtta tarkuseteri, millele tasuks ikka aeg-ajalt mõelda või meelde tuletada. Lühidalt kokkuvõttes oleks need järgmised:

  1. Mine välja positiivse suhtumisega ja aktsepteeri ka nn halvemaid päevi. Stuart soovitab enne välja minemist korrutada mantrat: „mul on täna õnne“ („I will be lucky“).
  2. Mine vooluga kaasa! Kui märkad või kuuled midagi, mis tundub põnev, usalda oma instinkte ja proovi see pilti püüda. Stuart tsiteeris siinkohal Robert Franki ütlust, et „silmad peaksid õppima kõigepealt kuulama, enne kui nad vaatavad“.
  3. Mine välja iga ilmaga ja võta alati fotokaamera kaasa! Kui sa seda ei tee, siis sa oled lihtsalt keegi, kes midagi huvitavat nägi ja sellest teistele rääkis, aga millest tõestust pole.
  4. Jää rahulikuks! Mõtle oma kehakeelele ja katsu erinevate olukordadega kohaneda ja kui vaja, siis ka end nendest välja laveerida. Ära ole nii kinni reeglites, vaid pigem tee seda, mis tundub just sinule õige.
  5. Harjuta, harjuta ja veelkord harjuta! Mida rohkem sa seda teed, seda rohkem on sul õnne.
  6. Hoia lihtsat joont! Ära takerdu niivõrd pildiloome tehnilisele poolele, kuivõrd pildile endale (sisule).
  7. Ole avatud kõigele ja vaata kõike läbi laste silmade! Ole uudishimulik ja hoia silmad lahti.
  8. Pildista enne ja mõtle pärast! Ära maga oma võimalust maha! Usalda oma sisetunnet, muidu võid hiljem seda kahetseda. Pildista kõike ja kõiki!
  9. Ole heasüdamlik! Arvesta sellega kuidas sa inimesi pildil kujutad. Tee pilte ennekõike heas usus.
  10. Otsi välja teatud koht, mis sulle meeldib või mine järgi sellele, mis esialgu tundub huvitav. Reageeri kohe potentsiaalsele olukorrale. Samas peab mõne hea kaadri pärast vahel ka mitu tundi ootama.
  11. Ole valvel! Vahel võib juhtuda nii, et elu pakub sulle veel paremaid olukordi, kui sa ise oleks osanud arvata. Tänavafotograafia on nagu hall ala, mis näitab ühelt poolt reaalsust, aga teisalt selle sürreaalsust.
  12. Ole valvel ja kiire ka selle suhtes, mis võib kohe toimuma hakata ehk jälgi olukorda ning inimeste käitumist. Hoia silmad lahti ja kuula ümbritsevat.
  13. Proovi mõista olukordi, kus peaksid sekkuma ja kus mitte. Ilmselt on seda kõige keerukam järgida, kuna see on rohkem tunnetuse küsimus.
  14. Jälgi linnapildis kindlaid objekte või inimeste žeste. See treenib sind nii visuaalselt kui vaimselt vaatama ja mõtlema. Stuarti sõnul on enamik pilte nagu visandid ning kindlasti ei ole kõik neist väärt kuldraamikest, seega tuleks ka need omaks võtta ja neid väärtustada.
  15. Humoorikad pildid ei juhtu kergesti, vaid selleks tuleb korduvalt harjutada. Ühtlasi tuleks selle teemaga olla ettevaatlik.
  16. Köida vaatajat! Kui midagi tundub olema huvitav, siis pildista seda ja mõtle ka suuremale pildile. Äkki on võimalik rohkem inimesi kaadrisse haarata ja seetõttu rohkem neid omavahel suhestada või leida hoopis mõni huvitav taustaelement. Vaata kaadris üle nii keskpunkt kui ka servad, kuna need peaksid moodustama ühtse terviku.
  17. Mine välja (oma mugavustsoonist)! Ole avatud erinevatele situatsioonidele ja keskkondadele, aga austa ka kohalikke reegleid (nt erinevates riikides). Tänavafotograafia on justkui mõtteviis.
  18. Ole tänavafotograaf igal pool! Sellega näitad erinevaid inimesi ja kohti ning seda on võimalik ju igal pool teha.
  19. Mõtle sellele, et saaksid oma fotod mõtteliselt ühendada seeriaks, leia erinevaid seoseid. Algus ja lõpp peaksid olema tugevad! Stuart soovitab seeriate toimetamisel fotod enne välja printida, et sul oleks parem ülevaade. Selles protsessis tuleks mõelda fotode asetusele, ehk et kuidas moodustada loogiline ja sisuline tervik.
  20. Ära kaota usku! Jätka pildistamist, ürita end arendada ja paremaks muuta. Ära otsi vabandusi ega ole kõhklev või kartlik. Mine välja avatud oleku ja silmadega ning pühendu sellele, mida sa tunned, et on õige.