Antud tekst käib käsikäes eelmise postitusega 11 teemat, millele alustava tänavafotograafina tähelepanu pöörata. Siin ei ole tegemist reeglitega, mida fotograafina rikkuda ei tohi, vaid pigem loeteluga asjadest, mis oleks hea alustava tänavafotograafina enda jaoks läbi mõtestada ja analüüsida.
1. Ära pildista igavaid teemasid
Siin on mõned näited, millest hoiduda:
- Inimesed, kes seisavad telefon käes ja ei tee midagi. Kuna nad ei pööra ümbrusele tähelepanu, on neid lihtne pildistada. Väga harva saab sellest huvitava foto.
- Inimesed bussipeatuses bussi ootamas. Bussipeatus on koht, kus sa juba automaatselt seisad kellegi kõrval, miks mitte salamisi ka pildistada? Siiski, üldjuhul seal ei toimu midagi põnevat. Suvaline inimene suvalisel tänaval ei tee head fotot.
- Inimesed selja tagant. Loomulikult võib leida palju häid fotosid, kus on kedagi selja tagant tabatud. Kui aga pildistada selja tagant ainult sellepärast, et sa ei julgenud inimest eest poolt pildistada, siis see on vaataja jaoks nagu iga teine juhuslik klõps kõnniteel.
- Inimesed, kellele on lihtne läheneda (näiteks tänavamuusikud, kodutud jm). Kui see on sinu jaoks lihtne, siis on see ka paljude teiste jaoks lihtne, ehk kõik saavad samasuguse foto ja midagi erilist ei ole.
2. Ära pildista tänavakunsti lihtsalt tänavakunsti pärast
Kui sa teed foto kellegi teise loomingust, siis sinu foto peab sinna juurde midagi lisama. Kas sa oskad juhtida tähelepanu millelegi, mida tänavakunsti autor ei märganud? Millelegi, mida vaatajad ise ei oleks osanud märgata? Kas sa oskad tekitada seose, mida seal ilma sinu fotota ei eksisteeriks?
Kui sa näitad lihtsalt kellegi teise kunstiteost nii nagu autor ise seda kujutas, siis on suure tõenäosusega tänavakunsti väärtus suurem sinu foto omast ja sa ehid ennast võõraste sulgedega.
Näiteks kui keegi on joonistanud seinale tiivad, mille ees saavad turistid endast pilte teha, ja kui sina tabad seal kellegi seismast, siis täpselt nii oligi kunstnik seda mõelnud ja sa ei ole midagi uut avastanud.
3. Ära jäta fotosid töötlemata
Halba ja ebahuvitavat fotot arvuti abil heaks ei tee, aga hea foto saab viimase lihviga paremaks küll. Ma pean silmas väga minimaalset korrektuuri, mis on kõigile käepärane ja lihtsasti saavutatav. Selleks ei pea olema tasulist professionaalset tarkvara.
Minimaalne mida teha saad:
- aja silmapiir sirgeks. Kui sul ei ole selleks põhjust, ja kogemata on silmapiir paar kraadi viltu, siis seda saab väga lihtsalt korrastada.
- crop ehk pildi servade lõikamine on ilmselt rohkem vastastikuseid tundeid tekitav teema ja paljud fotograafid jäävad enda juurde kindlaks jättes foto nii nagu ta kaamerast tuli (eriti analoogfotograafid). Aga algajatel juhtub sageli just kogemata midagi kaadrisse jääma. Kui sul on foto servas plaanimatult näiteks kellegi õlg, mis juhib tähelepanu asjatult kõrvale aga fotole midagi juurde ei anna, siis võiks kaaluda see välja lõigata. Enamus tänapäeva digikaameratest pildistavad kas 16:9 või 4:3 suhtega. Lõigates soovitan vaadata, et küljesuhe jääks samaks. Küljesuhte muutmiseks võib olla erinevaid põhjuseid, aga kui iga sinu pilt näeb erinev välja, töötab see pigem sinu kahjuks.
- boonuseks võib veel vaadata, et valge balanss oleks paigas, natuke saab ka säri parandada ja kergelt kontrasti lisada. Neid muudatusi on lihtsam teha, kui pildistad RAW formaadis.
4. Ära töötle oma fotosid üle
Üks lihtsamaid viise oma foto ära rikkuda on seda liiga palju töödelda. Fototöötlus peaks jääma piiridesse, kus pole kohe aru saada, et seda on töödeldud. Alusta väikeste sammudega.
5. Ära hinda oma fotosid emotsiooni ajel
Kui sa sattusid tänaval mõne äärmiselt huvitava hetke peale ja sa tahad kohe joosta koju oma aaret maailmaga jagama, siis see on koht, kus tasub aeg maha võtta ning pildid “sahtlisse” seisma jätta. Lase piisavalt aega mööda minna, et esmane emotsioon tänavalt hakkaks hääbuma. Seejärel suudad sa oma foto headust palju adekvaatsemalt analüüsida ja hinnata.
6. Ära pane fotole pealkirja, mis kordab sõnadega foto sisu
Pealkiri peaks fotole midagi juurde andma. Ta ei tohiks korrata foto sisu. Samuti ei ole mõtet pealkirjas kirjeldada seda esimest mõtet, mis kõigil vaatajatel pähe tuleb. Ära takista vaataja mõttel hoopis kuskile mujale lennata. Paljudel juhtudel räägibki foto ise ilma pealkirjata rohkem.
7. Ära jää tänaval fotokast pilte vaatama
Kasuta oma tänaval oldavat aega pigem ainult pildistamiseks.
8. Ära piiritle ennast žanri järgi
Tänavafotograafia on ilmselt üks laialivalguvamaid ja ähmasemate piiridega fotograafia žanre. Ära lase ennast takistada sellest, mis on ja mis ei ole tänavafotograafia. Pildista kõike, mis su meeli köidab ja mis sinu jaoks teeb hea foto.