Fotonäitus «Väljavaade – 40 aastat tänavafotograafiat Eestis»

 - Ain Protsin, “Otsus”. 1980. a. Fotomuuseumi kogu
Ain Protsin, “Otsus”. 1980. a. Fotomuuseumi kogu

Mul on nii hea meel teile teatada, et üks igati uhkust tekitav näitus on kõigile vaatamiseks Juhan Kuusi Dokfoto keskuses. 40 aasta Eesti elu läbi 40 fotograafi fotoobjektiivi, mis teile nautimiseks lausa 90 pildi näol.

Tänavafotograafia on meie kalli Eestimaa kontekstis väga oluline, sest just see läbi saame jätta meie ajalukku objektiivse jälje. Tänavafoto on oma olemuselt dokumentalistika, mis räägib meie lugu läbi fotokunstilise väljenduse. Piltidelt leiame emotsioone,  mis aitavad mõista seda, millised on meie rõõmud ja mured, vaikelulised hetked kannavad endas tundeid ja detaile. Huvitavaks teeb tänavafotograafia just see, et pildid, mis meile täna räägivad ühte lugu, võivad aga aastate möödudes kõnelda hoopis sisukamat lugu. See kõik aitab meil luua selgemat pilti ajast, kus elame või kus elasid meie esivanemad. Tänavafotograafia on justkui lugusid täis raamat, mida on ikka jälle tore kätte võtta ja avastada uusi tahke.  Lugu mis ajas muutub ainult paremaks ja leiab paljude inimeste südames äratundmist ja samastamist.

 - Väino Meresmaa. “Defitsiidi maitseelamus”. 1980. aastad. Erakogu.
Väino Meresmaa. “Defitsiidi maitseelamus”. 1980. aastad. Erakogu.

Tänavafotograafia õpetab meid hetkeks peatuma ja märkama. Ühiskonnas kiirenev elutempo jätab meile üha vähem aega enda ümbritseva elu märkamiseks ja vaimustumiseks. Julgen öelda, et see on ainus fotožanr, mis õpetab nii vaatajaid kui pildistajaid, märkama igapäevast elamise ilu, mis täis emotsioone, inimlikkust ja argiseid rõõme ning tihti ka killuke huumorit.

Peeter Langovits. “Igaühele oma”. 2010. a

Ikka ja jälle tõusetub tänavafotograafia huviliste seas küsimus, et milline peab olema õige tänavafotograafia pilt ning kas pildil peab olema tänav või on muid kohustuslike elemente. Usun, et näitusel ringi peale tehes, on nii mõnigi küsimus leidnud vastuse, sest näituse vaatamisel tekib terviklikkus, mida tajudes mõistad kindlasti paremini tänavafotograafiat.

Head näituseealmust!

Tekst: Airi Leon

Vaata lisaks:

Dokfoto keskus avas kohaliku tänavafotograafia ülevaatenäituse

Juhan Kuusi Dokfoto Keskus

Fotomuuseum