Fotograaf Eric Kimi 100 nõuannet tänavafotograafile vol 10

Selleks, et tänavafotograafiast paremini aru saada, pani fotograaf Eric Kimi kokku raamatu “100 nõuannet tänafotograafiameistritelt”.

See on kümnes ja viimane postitus seerias. Eelmiseid postitusi näed siit:
Nõuanded 1-10, Nõuanded 11-20, Nõuanded 21-30, Nõuanded 31-40, Nõuanded 41-50, Nõuanded 51-60, Nõuanded 61-70, Nõuanded 71-80 ja Nõuanded 81-90.

Inglise keelest tõlkis Toivo Tenno, toimetas Andra Hamburg.

91. Eksperimenteerige!

Mitmekesisus on elu vürts. Eksperimenteerimine teeb elu põnevaks ja lõbusaks. Kui teeksite iga päev sama asja, muutuks elu kiiresti igavaks ja halliks. Proovige näiteks ette kujutada, et sööte kogu elu sama rooga – pole just parim väljavaade. 

Kunstniku ja fotograafina on teil raske leida tasakaalu eksperimenteerimise ja järjepidevuse vahel. Samas ilma eksperimenteerimiseta ei leia te kunagi oma õiget mina. Lõbutsege ja katsetage, ja kui olete leidnud selle, mis teile on kõige rohkem meeltmööda, minge süvitsi. Ärge lubage teistel dikteerida mida ja kuidas peaksite tegema. Järgige ainult oma sisetunnet.

Andrii Mur, Tallinn 2019.

92. Unustage tuntus.

Fotograafias või üldse elus kuulsaks saamine on ülehinnatud. Kuulsus lisab sageli tarbetut survet, ärevust ja stressi. Saul Leiter on üks paremaid näiteid tänavafotograafias, kes elas õnnelikku, rahulikku ja täisväärtuslikku elu. Selle asemel, et oma fotosid mainekates galeriides näidata, eelistas ta lihtsalt istuda ja mõnusat tassi kohvi nautida. Kuulsaks saamine on midagi, mis on teie kontrolli alt väljas. 90% fotograafi õnnestumisest on seotud sellega, keda sa tead, mitte sellega, kui hea su töö on. 

Sotsiaalmeedia abil ihkame tähelepanu, kuid tähelepanuta jäämisel on sageli suur eelis, saate elada rahulikumalt ja omaenda põhimõtete järgi. Isegi kui teist saab maailma kuulsaim fotograaf, leidub ikkagi inimesi, kes ei tea ega hinda teie tööd. Keskenduge ainult tööle endale, ilma et teid kannustaks surve teistele meeldida. Ärge tehke tööd teistele meeldimiseks, vaid nautige neid tegemisi, mis pakuvad teile sisemist rahulolu ja rõõmu. Paljud suurepärased fotograafid on kaotanud oma isikliku mina ja kire, kuna nad hakkasid jälgima sotsiaalmeedias jälgijate arvu, selle asemel et jääda truuks oma veendumustele.

93. Mõelge kaugemale ette.

Suurepäraseks fotograafiks kasvamine võtab kaua aega. Te ei saa eeldada, et te saate üleöö fotograafiks. Puu vajab oma suursugususe saavutamiseks aastakümneid ja mõnikord isegi tuhandeid aastaid. Samuti ärge tundke, et fotograafina kiirustades loote üleöö suuri teoseid. Mõned ajaloo parimad fotograafid vajasid aastaid, mõnikord isegi aastakümneid, et teha tööd, mille üle nad on uhked.

Tuulike Kivestu “Daam perroonil”.

94. Looge suhe oma subjektidega.

Tänavafotograafia kaudu üritame luua kontakti teiste inimestega. Kuid sageli, kui pildistame avameelselt, ei suuda me seda sügavamat sidet luua. Paljud tänavafotograafia pooldajad peavad tänavafotograafiat avameelseks. Oma subjekti tundma õppides tutvute nendega sügavamalt ja emotsionaalsemal tasandil. See võib aidata teil avastada nende kohta varjatud tõdesid, mis ilmnevad tehtud fotodel. Pilti ei tee fotograaf, pilt on rohkem hea või vähem hea vastavalt suhetele, mis teil on pildistatavate inimestega. Kui leiate, et tunnete sidet enda ja pildistatavate inimeste vahel, saate teada et olete õigel teel. Ma usun, et seosed, mida loome oma subjektidega, on palju olulisemad kui fotode tegemine. Lõppude lõpuks, mis on üks foto? See on lihtsalt pinnalt peegelduv valgus. Fotol pole tõelist hinge ega emotsiooni, kuid inimkonna tõelised emotsioonid ja hing asuvad neis sidemeis, mis meil teiste inimestega on.

95. Ärge jätke vaatajat igavlema!

Üks halvimaid asju, mida fotograafina teha saate, on vaataja haigutama ajada. Tänapäeva ühiskonnas on meil tähelepanu väga hõivatud kõige selle poolt, mis meid ümbritseb ja kui teie foto ei huvita ega köida vaatajat silmapilkselt, siis ei õnnestu teil kunagi oma teosele publikut leida. On raske öelda, kas foto on hea või mitte, kuid lihtsam on öelda, kas see on igav või mitte. Kui vajate nõuandeid, pöörduge oma sõprade või fotohuviliste poole ja küsige neilt lihtsalt: “Kas see võte on igav või mitte?”. Lisaks vältige fotograafias tekkivat tüdimust. Kui tegelete projektiga, mis teid enam ei huvita, siis lõpetage see ja leidke uusi ideid.

96. Igapäevateenistus tulgu mujalt kui fotograafiast. 

On palju fotograafe, kes soovivad, et nende täiskohaga amet oleks fotograafiks olemine või, et nad oleksid rikkad ja ei peaks töötama ning saaksid kogu aeg maailmas ringi reisida ja pildistada. Reaalsus on aga see, et teinekord on liiga palju vaba aega teie loovusele kahjulik. Fotograafina on mujalt saadud igapäevateenistus eeliseks. Püsiv sissetulek võimaldab teil osta fototehnikat, pildistada, töötubades käia, reisida ja te ei pea stressama ega pildistama ainult selleks, et ellu jääda.

Mõelge, kas pärast 12-tunnist pulma on teil tõesti energiat, aega või motivatsiooni välja minna ja tänavat pildistada? Väga kaheldav. Kõlab küll kummaliselt, aga igapäevatöö aitab teid fotograafias edasi.

Martin Murusalu “Külajutud”. Aegviidu 2016.

97. Loendage üle oma võimalused!

Kui olete igapäevaselt ametis millegi muuga kui fotograafiaga, siis ärge süüdistage oma igapäevaseid toimetusi. Proovige leida vaba aega igapäevatoimetuste kõrvalt, kus saaksite pildistada. Võib-olla leiate selle aja minnes tööle 30 minutit varem või tehes lühem lõunapaus. Kui see ei õnnestu, siis pildistage omi kolleege, kontorit või mis iganes teid ümbritseb. Ärge otsige vabandusi, vaid leidke võimalusi.

98. Ärge olge kinni oma veendumustes!

Öeldakse, et vanale koerale uusi trikke ei õpeta. Kui meil on omad kindlad veendumused või kindel mõtteviis, siis ei taha me oma uskumusi muuta. Fotograafina kasvamise, arengu ja õppimise jätkamiseks ei tohi me aga oma veendumustesse kinni jääda. Oluline on olla avatud uutele ideedele, lähenemistele ja tööviisidele. Kindlasti on teil mõned ettekujutused või kontseptsioonid, millest te tugevalt kinni hoiate. Õppige, kuidas loobuda oma ettekujutustest ja uskumustest. Olge varmad katsetama ja proovima uut või seda, millest varem pole suuremat lugu pidanud.

Laura Toomlaid, Eswatini Mbabane 2019.

99. Saate olla ainult nii hea kui hea on teie viimane foto. 

Hoidke oma silmad lahti. Kui näete midagi, siis pildistage. Pidage meeles – saate olla sama hea kui hea on teie viimane foto. Ühel päeval olete kangelane, järgmisel päeval olete pätt. Olge oma tööde suhtes rangem. Ärge olge liiga rahulolev, proovige teha järjest paremaid fotosid. Hinnake ennast ainult viimase foto järgi. Kui teil on mõni pilt, mille üle olete tõesti uhke, siis tehke see foto oma uueks standardiks. See aitab teid liikuda edasi järgmisele kõrgemale astmele.

100. Unusta kõik, mida tead ja oled õppinud.

Leidke oma tee! Vaadake suurte meistrite töid ja minge neist mööda ja käige ikka oma rada pidi. Sellel õpetusel leidus palju, mida teadsite ja millega olite nõus. Leidus ka seda, mis tundus uudne või kahtlane. Kui prooviksime kõik selle kokku võtta, võiks see kõlada järgmiselt:

  • Ärge kunagi lõpetage õppimist.
  • Ärge kunagi lõpetage pildistamist.
  • Ärge kunagi lõpetage oma veendumuste eest seismist.
  • Ärge unustage, et elate ainult üks kord, seega pildista iga päev, nii nagu see oleks sinu viimane.
  • Õppige meistritelt, kuid minge neist mööda.
  • Ärge kiirustage, võtke aega.
  • Ärge tehke fotosid kuulsuse või mammona pärast. Pildistage ikka ja alati iseendale.
  • Ostke elamusi ja kogemusi, mitte tehnikat.
  • Looge sidemeid, mitte fotosid.
  • Armastage seda, mida pildistad nagu iseennast.