Suvised tänavafotonäitused

Praegusel kaunil ja eriti soojal suvel on kindlasti tänavafotograafidel palju tegevusi käsil, aga kes aega ja mahti leiab, neil tasub kindlasti inspiratsiooni ammutada ka fotonäitustest.

“Jalutuskäigul/Daywalking”

Juba täna, 21. juulil kell 17 avatakse Tartus Aparaaditehases asuvas Ag47 galleriis Sanna Larmola fotonäitus “Jalutuskäigul/Daywalking“.

Sanna ütleb oma näituse kohta lähemalt nii: “Mul on olnud eelis elada mitmel maal ja kultuuris, mitte turistina, vaid jagades igapäevast argikogemust kohalikega. Mingist hetkest selline pidev liikumine vaid edasi, naasmata tagasi stardiväljale, hakkas tekitama ärevust: kas olen iseend kaotamas, pilti sellest, kes ma olen?”

Sanna sai fotode kaudu siiski aru, et mistahes maal ja kultuuris juhivad inimesi ikkagi samad tunded, nad vajavad sööki, eluaset ja on osa ümbritsevast ühiskonnast.

“Palju teisi inimesi, mina üks nende hulgast. See avastus tegi mind tugevamaks, ja aitas ka mõista, kes ma olen, kust tulen, millega tegelen,” selgitas Sanna. “Lõpeks ei ole me ju kuigi erilised, oleme vaid ju kestahes ja kustahes,” lisas ta.

“Jalutuskäigul” on osa laiemast näitusest ja fotoalbumist “Argi otsinguil” (ilmub 2022). Näitust saab näha 29. augustini. Vaata ka näituse kohta lähemalt Facebookist.

“Peeter Langovitsi ½ sajandit”

Peeter Langovits, seeriast “Hommik uues elamurajoonis”, 1982-1984. Foto: Peeter Langovits/Fotomuuseum

Lisaks sellele on Fotomuuseumis alates 15. juulist avatud näitus “Peeter Langovitsi ½ sajandit”

Fotograafias näeme tihti heas mõttes oma ala fanaatikuid. Vähe on aga neid, kelle säde on eredalt põlenud järgemööda 50 aastat. Just Peeter Langovits on üks nendest fotograafidest. Tema fotoalane ampluaa, töökus ja tegevus on märkimisväärsed.

Peeter Langovits alustas aktiivse loometööga 1970. aastate alguses, eristudes juba tollal teistest fotograafidest oma motiivivalikute ja loomingulise huviorbiidi poolest. Ta on öelnud, et kui Tallinna Fotoklubis pildistati 1970. aastate lõpul põhiliselt loodust ja kauneid naisi ning katsetati fotograafiliste eritehnikatega, siis tema jäädvustas linnaruumi muutumist ning tühermaadelt ja äärealadelt leitud „postapokalüptilisi“ märke.

Peeter Langovits: „Minu huviobjektiks sai inimese kordasaadetu, tema jälg looduses ja linnaruumis. Neist kujunesid märkamatult ilma konkreetse alguse ja lõputa ajas täienevad fototsüklid. Olen olnud hinges alati eelkõige tänavapiltnik, kes vaatlejana püüab oma hetke selles kordumatus tänavateatris.“

Audiovisuaalse näituse seob tervikuks digitaalses pildiraamis lõputult korduv esitlus autori 50-aastasest loomingust, tähtsamatest seeriatest ja projektidest ning helitaustana kuulatavad Peeter Langovitsi jutustused tema loomingu kujunemisest erinevatel perioodidel alates 1970. aastatest kuni tänapäevani.

Näitus on avatud 23. jaanuarini 2022. Loe lähemalt kodulehelt.