Saaremaal toimus Eesti esimene tänavafotograafia laager

Augusti keskel leidis aset esimene Eesti tänavafotograafia laager, kus kokku tuli 14 inimest, et tänavafotograafia alaseid teadmisi juurde õppida ja ennast proovile panna. Laager toimus Kuressaares, kus meie võõrustajaks oli Kuressaare muuseum. Koht oli igati tore just sedasorti ürituse korraldamiseks ning meie käsutuses olev õppeklass andis suurepärase võimaluse ka töötubades jäädvustatud piltide ühiseks vaatamiseks ja analüüsimiseks.

Esimene päev kujunes igati töiseks ning kohe peale põgusat tutvumist ja sissejuhatust seadsid meeskonnad ennast linna peale, et ühiselt täita etteantud ülesanded. Esimese töötoa teemaks oli tänavafotograafias erinevate kompositsioonivõtete kasutamine. Kokku oli meeskonna peale vaja saada lausa 13 erineva kompositsiooniga tänavafotograafia pilti, mida hiljem oli vaja ka esitleda, et siis koos valida välja lemmik pilt ning paremini toime tulnud meeskond.

Laagri grupipilt

Ilmataat oli meile armuline ja otsustas vett taevast alla kallata ainult siis, kui meil käsil tubasemad tegevused. Piltide ühine vaatamine ja analüüsimine kujunes igati lõbusaks ning naerda sai südamest.

Kui pildid vaadatud, siis võis tajuda nii mõnegi osaleja näos väsimuse märke, kuid see ei heidutanud, sest otsustati siiski ühiselt veel teha ring linnapeal, kus ennast proovile panna pimedatel tänavatel pildistamises. Sai ära proovitud ka valgusmaalingud, mis pakkus korralikku elamust ja lapselikku rõõmu. Nii nagu iga õige täiskasvanute laagri juurde kohane, kuulus ka siia üks tore ühine baari külastus, kus päeva muljete ning ühise hobi kiiksude jagamine pakkus pisarateni naeru ja mõnusat äratundmist. Seades sammud ööbimiskoha poole, sai veel mõni vapram ka läbi astuda lossi hoovis toimuvalt kontserdilt ning siis mõnusalt põhku pugeda, et hommikul juba proovile panna uute väljakutsetega. Uus päev algas kohvi ja filmikaamaerate uudistamisega. Töötoa teemaks tänavaportreede pildistamine filmikaameraga, mis tõukas nii mõnegi laagrilise mugavustsoonist välja. Kuna see töötuba oli eriti elamusrohke, siis sellest kirjutan pikemalt eraldi blogipostituses.

Teisele päevale jagus veel lisaks filmile pildistamisele ka töötuba, kus igaüks sai ennast proovile panna siseruumides tänavafotograafiat pildistades. Kuna tänavafotograafia ei piirdu üksnes tänavatel pildistamisega, vaid seda piiritleb pigem avaliku koha mõiste, siis kindlus oli selleks igati sobiv koht. Meie võõrustajale see mõtte meeldis ja nii seadsidki laagrilised sammud Kuressaare kindlusesse, mis on igati avastamist väärt ning selle seinte vahelt leiab nii mõndagi. Huvitavad kivi- ja klaaspinnad ning pildistamiseks väljakutset pakkuv valgus andis pildimaterjali näol päris toreda tulemuse.

Pildistamised tehtud ja ka kaaslastega enda parim pilt jagatud, oligi kätte jõudnud aeg, kus vaja asjad pakkida ja kodu teele asuda. Ühiselt leiti, et selline laagri traditsioon peaks jätkuma ning järgmisel aastal võiks juba natuke rohkem aega varuda, et saaks ka vahepeal natukene hinge tõmmata. 

Pildid on teinud: Lembe Aasorg; Reelika Vilt, Peep Kirbits, Andra Hamburg, Airi Leon, Elle ja Raivo Mets, Madli Nuut, Targo Miilimaa, livio Nimmer, Aiki Järviste.

 …

MTÜ Eesti Tänavafotograafia on väga tänulik laagri võõrustajale Saaremaa muuseum ja töötubade auhindadega toetajat – ajakiri Positiiv.

Suured tänud veel Martin Murusalule ja fotoaparaatide renditeenuse osutajale Emulsioon. Analoogfotograafia töötoa tõrgeteta toimumisele andis oma olulise panuse Fotoluks ja Focus Nordic, kes toetasid töötuba Kodak filmidega ning Valguslaud, kes oli lahkelt nõus filmi ilmutamisel ja skaneerimisel soodsamat hinda pakkuma.