Fotograaf Eric Kimi 100 nõuannet tänavafotograafile vol 5

Selleks, et tänavafotograafiast paremini aru saada, pani fotograaf Eric Kim kokku raamatu “100 nõuannet tänafotograafia meistritelt”, mille Inglise keelest tõlkis Toivo Tenno ja toimetas Andra Hamburg.

See siin on viies postitus seerias. Eelmiseid postitusi näed:
Nõuanded 1-10, Nõuanded 11-20, Nõuanded 21-30, Nõuanded 31-40.

41. Ärge kiirustage omi projekte lõpetama.

Kiire elutempo sunnib meid pidevalt teemade ja ideede vahel laveerima ja me ei suuda keskenduda ühele kindlale teemale. Tugeva fotoprojekti teostamine nõuab aga pikka aega ja süvenemist. Ärge mõelge oma projektide peale päevade, vaid pigem kuude ja aastate lõikes.

Indrek Torm

42. Tehke tõeliselt halbu fotosid.

Ärge püüdke olla fotograafias perfektsionist. Sellega takerdute fotograafina ja see võib viia teid psüühilise tupikseisuni. Pidage meeles, et mida rohkem halbu kaadreid teete, seda suurem võimalus on kunstiteoseni jõuda.

43. Õppige püüdma ja jälgima valgust.

Valgus on see, mis muudab tavapärase maagiliseks. Otsige valgust ja varjualasid. Kui valgus on hea, siis pildistage nagu hullumeelne.

44. Fotografeerige südamega!

Objektiivselt võttes pole olemas huvitavat fotot. See, mis on teile huvipakkuv, ei pruugi üldse kõnetada kedagi teist. Fotograafina olete kui reaalsuse filter, mis filtreerib seda, mis on huvitav ja mis mitte, aga kuidas siis teha fotosid, mis oleksid huvitavad ka teistele, kui fotograafia on subjektiivne? Lihtne vastus on fotografeerige südamega.

45. Kaamera on täpne, aga see pole tõene.

Fotodel pole objektiivset tõde, kuna kaamera jäädvustab vaid murdosa sekundist. Kui tabame mõne hetke, siis tuleb meeles pidada, et tegemist ei ole absoluutse tõega, vaid see on lihtsalt killuke tegelikkusest.

46. Häirige oma vaatajat!

Ei ole nii, et kunstiteos ei tohiks olla häiriv. Fotograafe hoiab tagasi hirm vaatajate kriitika ja viha ees, kuid pole tähtis kui hea fotograaf olete, alati leidub keegi, kes teie loomingut ei salli. On olemas teooria, et fotograafi edukust võib hinnata tema vihkajate hulga üle. Halvim, mis võib fotograafiga juhtuda, on see, et ta on igav. Täielik läbikukkunud fotograaf on aga see, kelle tööd ei solva kedagi.

Ants Vahter

47. Ärge hinnake üle oma tehnika võimalusi.

Ärge hoolige liigselt oma fototehnika tehnilistest seadetest, vaid mõelge sellele, mida soovite oma fotode kaudu öelda. Ärge alahinnake ideed. Foto on idee, visuaalne idee. Ta ei vaja sõnu. Väljendus ja hingepildid on olulisemad kui tehniline täiuslikkus. Olulised on emotsioonid ja sisu, mitte tehnilised seaded.

48. Parim Programmi valik kaameral. 

Kui te ei ole kunagi proovinud kaameral automaatrežiimi, siis on aeg selleks küps. Lülitage kaamera P-režiimi. Muudke ISO maksimumiks 800. Ja keskenduge ainult fotografeerimisele, ilma et peaksite mõtlema tehnilistele üksikasjadele.

49. Nautige protsessi!

Kui fotograafia pole teie jaoks nauditav tegevus, siis teete midagi valesti. Pidage meeles, et fotograafia ei tähenda ainult heade piltide tegemist, vaid elu ja protsessi nautimist.

50. Üksikud fotod on üksikud.

Üksikute fotode puhul on raske jutustada tervet lugu. Lool peaks olema algus, keskpaik ja lõpp. See oleks saavutatav fotoseeria abil. Kui terve lugu on 360 kraadi, siis üksik foto on sellest loost 35 kraadi. Eriti on see tuntav sotsiaalmeedias (Instagram, Flickr). Kuigi üksikud pildid on võimsad ja meeldejäävad, on nad halvad lugude vestjad. Üksikute fotode tegemine on vajalik, kuid kui soovite kokku saada köitva loo, peate selleks valima pildiseeria.